5 cest k pohodovému PARTNERSTVÍ

V dospívání jsem udělala ve svých vztazích dost chyb, které bych na jednu stranu vzala ráda zpátky, ale na druhou stranu ne. Tolik mě mé chyby naučily! Dnes už vím, že věta, „chybama se člověk učí“, opravdu funguje. Protože když uděláte chybu, která vám ohrozí vztah, tak už si jooo dáte pozor, abyste se jí příště vyvarovali.

Jsme jenom lidi a věřím tomu, že chyby jsou přirozená součást našeho života a růstu. Bez nich bychom stagnovali, nerozvíjeli se tam, kam potřebujeme.

Chyby jsou nedílnou součástí nás samotných proto, abychom se dostali tam, kde je je naším snem být.

A jak jsem šla životem, prožila několik dlouhodobých vztahů, uvědomila jsem si pár podstatných věcí, o které se s vámi chci podělit.

Jsou to tak důležité postřehy, které vnímám, že drží vztah tam, kde je potřeba právě k té vzájemné pohodě.

romance-624249_1920

1. DŮVĚRA

Ve vztahu vnímám, že je důvěra na prvním místě. Je třeba si vzájemně věřit. Tečka!

Důvěra nám dává pocit bezpečí. Víme, že se na druhého můžeme spolehnout. Kamkoliv jdeme sami za sebe, bez partnera, tak tam jdeme jakoby s ním. Chováme se tak jakoby tam byl s námi. Proto nám může věřit.

Pokud je totiž porušena tato důležitá potřeba vztahu, tak už k druhému přistupujeme trochu jinak. Už nemůžeme věřit, když nám řekne to či ono, nevíme zda je to tedy pravda nebo ne.

Osobně mám velmi vyvinutou intuici, tak prostě poznám, když mi druhý říká pravdu nebo ne. Je to takový vnitřní pocit, který mi dá najevo „tady něco nehraje“. A vždy se mi ten pocit potvrdil. Jsem vděčná za to, že mohu věřit svým pocitům.

Důvěru bych přirovnala jako ke stéblu slámy. Kdykoliv se může zlomit a nedá se to vrátit. Ztracená důvěra je to nejhorší, co vztah může utrpět. Proto – dejme si na to pozor. Naopak,  snažme se jí posilovat.

2. SVOBODA

Svobodu ve vztahu vnímám jako další velmi důležité téma každého pohodového vztahu. Svoboda je to, že jsem sice v páru, ale hlavně sám za sebe.

Svoboda je o tom, že pokud partner chce jít na zápas fotbalu svého oblíbeného týmu, tak prostě jde a já jsem ještě ráda, že si to užije. Přeji mu to. A nebudu mu to zakazovat.

Svoboda je o tom, že druhého necháme dýchat. Podporujeme ho v jeho snech, jeho životní cestě. A není to o tom, že mu tu cestu budeme úmyslně bourat. Jen proto, aby byl s námi. Protože MY si to přejeme. To je trochu sobecké, ne?

Mluvím ze svého života. Dlouho mi trvalo, než jsem se naučila nebýt na druhém závislá. Dát mu volnost. Nechat ho rozhodovat si o tom, co chce a co ne. Nemluvit za něj. A stále se to učím. Proč? Protože, když jsem partnerovi nedala svobodu, tak on si ji stejně vzal a zbytečně mezi námi pak vznikaly rozepře a vztah se tím boural. Právě kvůli lidskému sobectví mít partnera pouze pro sebe. To opravdu nefunguje. 

Když partnerovi dáte svobodu a budete vděční za každou chvilku, kdy se rozhodne být s vámi a vy s ním, o to lepší to bude. Ráda to přirovnávám k myšlence.. Představte si, kdybyste jedli každý den stejné jídlo. Taky vás to brzy omrzí, že? Stejné je to se vztahem. Pokud dva žijí jen jeden pro druhého, tak se ta nádrž stejně jednou naplní a jeden druhého se „přejí“. Vzniknou problémy a nedorozumění.

Svobodu ve vztahu vnímám tak, že jsem vděčná za každou chvilku, kdy můžu být s partnerem, ale nevynucuji si, aby se mnou byl. Ano, vyslovím své přání, po čem toužím, ale dále je to na partnerovi, zda to chce se mnou uskutečnit. A když ne, tak je to v pořádku a respektuji to. A jdu do toho sama nebo s kamarády!

3. TOLERANCE A RESPEKT

To už navazujeme na další důležité pilíře pohodového vztahu.

Respektuji svého partnera v jeho rozhodnutích, snech, přáních. Toleruji jeho chyby, protože každý je děláme. Miluji ho s jeho nedokonalostí, takový, jaký je.

Nikdo nejsme dokonalý a nikdy nebudeme, protože dokonalost neexistuje.

4. PODPORA

To je velmi velmi důležitý fakt.

Všímám se kolem sebe, že lidi žijí ve vztazích, kde je druhý nepodporuje. Naopak jim ještě hází klacky pod nohy, stylem „to se Ti stejně nepovede“, „od toho dej ruce pryč“.

Právě partner je naším silným motorem k realizaci toho, co si přejeme.

Moc děkuji svému bývalému partnerovi, který mě podpořil natolik v psaní a motivaci druhých, že právě také díky jeho hluboké podpoře jsem založila svůj první web a facebookovou stránku. Věřil ve mně, abych já pak mohla uvěřit v sebe. Podporoval mě a díky tomu jsem se mohla obrovsky posunout na své cestě od velmi nízkého sebevědomí k tomu, že si dnes prostě a jednoduše věřím. :) 

Bohužel to může být i naopak…

Pokud nám to, co děláme/chceme dělat, haní a odrazuje nás od toho, tak nás to negativně ovlivňuje. Mnohdy se tedy rozhodneme do toho nejít, protože partner má přeci pravdu.

A tady si pokládám otázku, zda je mi prospěšné s takovým partnerem být ve vztahu? Pokud mě nepodporuje? Naopak jde proti mně? Protože se třeba bojí, že budu úspěšnější než on? Proto mě stahuje zpátky?

Nebo si naopak budu přát takového partnera, který mě podpoří v mých cestách? Je to jak nebe a dudy :) Vždy máme možnost volby. Důležité je si položit otázku, zda je pro vás důležitější partner nebo vy samotní. Na toto téma jsem natočila jedno zajímavé video. 

5. Společná cesta/záměr

Tolik důležité, a tak podceňované téma.

Abychom měli pohodový vztah je důležité, aby v našem vztahu bylo něco, co nás spojuje. Něco, co spolu tvoříme.

Pro někoho to může být rodina. Pro jiného společné podnikání, cestování.. Zkrátka cokoliv pro co jsme oba zapálení a co tvoříme společně. Není nic horšího než když oba máme jiné zájmy a naše cesty se nikde neprotínají.

silhouette-1721297_1920

Tak a jsme u konce článku. Doufám, že vás obohatil. Budu ráda, když mi napíšete, co vy vnímáte jako důležité k pohodovému vztahu?

Pokud se vám článek líbil, budu ráda za lajk a sdílení vašim přátelům :), kterým informace mohou také pomoci k lepším prožitkům ve vztazích.

Díky, Romi

Romča Sedláčková
Dělá mi radost, když jsou lidé kolem mě šťastní ve svých partnerských vztazích, proto druhým pomáhám přitáhnout i do jejich života spřízněnou duši. Můj celý příběh najdeš tady >>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 • Vyplň formulář níže a můžeš se těšit na pravidelnou porci inspirace, rad a tipů z oblasti vztahů a seznamování s přesahem do osobního rozvoje a také získáš e-book 10 tipů Jak najít vysněného partnera.

  bez-pozadí---10-tipů

  Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Romana Sedláčková, Košťálkova 1356/11, Beroun, IČ: 76537994) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

  Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání e-booku a dalších e-mailů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu z oblasti vztahů a seznamování  s přesahem do osobního rozvoje.

  Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky